fbpx

Polerowanie lakieru — jak to zrobić samodzielnie?

Published by Patryk on

Polerowanie lakieru - baner.

Lakier Twojego samochodu już dawno utracił blask? Nic straconego — możesz go przywrócić. Przy pomocy kilku akcesoriów samodzielnie wykonasz polerowanie lakieru i zaoszczędzisz nawet 1000 zł. W tym artykule piszemy, czego będziesz potrzebować oraz jak wykonać polerowanie krok po kroku.

Dlaczego warto polerować lakier samochodowy?

Kiedy jeździsz samochodem ma on styczność z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które powodują mikro uszkodzenia lakieru. Mogą to być, np. drobinki piasku, kurz trwale osadzający się na warstwie lakieru, deszcz ptasie odchody lub uszkodzenia wywołane przez szczotki automatycznych myjni samochodowych. Wszystkie te drobne zdarzenia z czasem powodują, że lakier staje się matowy i widoczne są na nim płytkie lub głębokie rysy.

Jeżeli chcesz się ich pozbyć, to najlepszym sposobem będzie polerowanie auta. Dobra wiadomość jest taka, że możesz wykonać ten zabieg samodzielnie. Jednak renowacja lakieru, to czasochłonny zabieg, do którego powinieneś użyć odpowiednich akcesoriów. W kolejnej części artykułu przeczytasz, czego będziesz potrzebować do profesjonalnego polerowania lakieru samochodu.

Czego potrzebujesz do polerowania lakieru samochodowego?

Dobrze wykonana korekta lakieru będzie wymagać inwestycji w podstawowe akcesoria. Polerowanie samochodu możesz wykonać ręcznie i mechanicznie. W zależności od tego, jaki sposób wybierzesz koniecznie kup odpowiednią polerkę. Polerowanie mechaniczne będzie wymagać posiadania maszyny polerskiej, do której dobierzesz odpowiednie pady. Specjaliści sugerują, że przy polerowaniu samochodu najlepiej sprawdza się posiadanie dwóch rodzajów padów (miękkich i twardych).

Polerowanie lakieru - maszyna.

Kolejnym akcesorium, które jest konieczne do korekty lakieru samochodowego to zakup pasty polerskiej. Będąc na zakupach wybierz pastę cuttingową oraz finishingową. Producenci oferują również pastę o średniej ścieralności, czyli pastę polishingową. Do zakończenia prac koniecznie zaopatrz się także w wosk oraz ścierki do mikrofibry, a także kosmetyki samochodowe do mycia.

Polerowanie lakieru samochodowego krok po kroku

Skoro już zaopatrzyłeś się we wszystkie niezbędne akcesoria i zdecydowałeś się na polerowanie ręczne lub mechaniczne, to możesz przystąpić do pracy. Na początku konieczne jest dokładne czyszczenie i osuszenie samochodu. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń w tym ziarenek piasku, które mógłby spowodować drobne defekty lakieru, a tym samym nieskuteczność polerowania.

Po umyciu auta przejdź do inspekcji lakieru. Będziesz do tego potrzebować lampy lub mocnej latarki. Oceń stan lakieru, tak aby dobrać odpowiednie pasty i pady do polerowania. Następnie wydziel mniejsze strefy do pracy. Pomoże Ci to lepiej zaplanować polerowanie samochodu i uniknąć pozostawienia niewypolerowanych miejsc. Dodatkowo zabezpiecz uszczelki wokół drzwi i okien taśmą malarską. Dzięki temu unikniesz sporo pracy, przy czyszczeniu pozostałości prasy z trudno dostępnych miejsc.

Mężczyzna obok auta.

Po tych wstępnych zabiegach możesz przejść do właściwego polerowania. Zacznij od nałożenia na powierzchnię pracy pasty cuttingowej, która usunie drobne rysy. Do tej części prac wybierz także twardą gąbkę. Zacznij od powolnych ruchów rotacyjnych maszyny polerskiej i z wyczuciem dociskaj ją do karoserii. Kiedy poczujesz, że powłoka lakiernicza jest już bardzo ciepła, przenieś się w inne miejsce.

W następnym etapie zmień pady polerskie na miękkie oraz skorzystaj z pasty finishingowej, która pozwoli Ci na pozbycie się efektu hologramu. Pastę polerską znów nanieś na osuszone auto i zacznij polerować powierzchnię do uzyskania zamierzonego efektu. Po zakończeniu prac usuń nadmiar pozostałej pasty polerskiej. Przyda Ci się do tego odtłuszczacz. Następnie dokładnie obejrzyj karoserię, czy nie pozostały gdzieś drobne rysy.

Po zakończeniu polerowania auta konieczne jest jego wymycie. Najlepiej skorzystać do tego myjki ciśnieniowej, która wyczyści auto nawet w trudno dostępnych miejscach. Po umyciu nanieś na powierzchnię lakieru warstwę wosku, który zabezpieczy auto przed zanieczyszczeniami i utrwali efekt polerowania.

Ile kosztuje polerowanie samochodu?

Polerowanie samochodu w profesjonalnym zakładzie car detailingu to koszt sięgający około 1000 zł. Jeżeli chcesz wykonać ten zabieg samodzielnie, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu około 500 zł na zakup odpowiednich akcesoriów. Zakup pasty polerskiej i odpowiedniej gąbki będzie relatywnie tani. W zależności od producenta zestaw past polerskich możesz kupić już od około 100 zł. Jednak jeżeli nie posiadasz maszyny do polerowania, to pierwsze samodzielne zabiegi pielęgnacyjne karoserii mogą być kosztowne.

Zakup najtańszej maszyny rotacyjnej to koszt minimum 150 zł. Oczywiście im lepsza maszyna, tym droższa. Najdroższe są polerki obrotowe, za które trzeba już zapłacić kilkaset złotych. Jednak początkowa inwestycja z pewnością zwróci Ci się już przy kolejny polerowaniu lakieru. Nie wspominając już o satysfakcji, którą możesz mieć z dobrze wykonanej pracy.

Categories: Auto

en_GBEnglish