fbpx

Bezpieczne czyszczenie ekranu telewizora — poradnik

Published by Patryk on

Czyszczenie ekranu telewizora - baner.

Aby uchwycić każdą sekundę ulubionego programu, a przy tym utrzymać telewizor w doskonałym stanie, warto regularnie czyścić ekran telewizora. Jednak użycie niewłaściwej metody czyszczenia, takiej jak bezpośrednie spryskanie telewizora uniwersalnymi środkami czyszczącymi może spowodować trwałe uszkodzenie, a nawet unieważnić gwarancję. Czym czyścić delikatną matrycę ekranów?

Czyszczenie telewizora krok po kroku

Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia ekranu telewizora.

1. Przeczytaj instrukcję obsługi swojego telewizora

Do każdego sprzętu elektronicznego dołączona jest instrukcja obsługi, która dostarcza wystarczających informacji na temat konserwacji sprzętu. Dzięki temu dowiesz się, jak dbać o telewizor przez cały okres jego użytkowania.

Dlaczego przestrzeganie instrukcji jest ważne? Producenci telewizorów zalecają różne sposoby czyszczenia swoich telewizorów. Metoda czyszczenia ekranu telewizora jednego producenta może być nieskuteczna, a wręcz szkodliwa w przypadku telewizora innej marki.

2. Wyłącz telewizor

Przed właściwym rozpoczęciem czyszczenia wyłącz telewizor (również od źródła zasilania). Daj telewizorowi czas na ostygnięcie — dopiero wtedy możesz przystąpić do czyszczenia ekranu. Czyszczenie telewizora trwa średnio 2-5 minut, w zależności od modelu i rodzaju ekranu.

3. Do czyszczenia matrycy telewizora użyj ściereczki z mikrofibry

Nigdy nie używaj ręczników papierowych, papieru toaletowego czy chusteczek higienicznych do czyszczenia ekranu. Nie dość, że mokry papier pozostawia na ekranie smugi i plamy, to może też zadrapać powierzchnię ekranu telewizora.

Do czyszczenia telewizora użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry (np. do czyszczenia okularów). Jest trwalsza niż bawełna i nie zostawia kłaczków na ekranie. Z jej pomocą z łatwością usuniesz plamy, smugi, a nawet odciski palców.

Jak używać mikrofibry do czyszczenia ekranu? Przetrzyj powierzchnię ekranu kolistymi ruchami. Omijaj krawędzie i unikaj dotykania ekranu gołymi rękami.

4. Unikaj szkodliwych chemikaliów

Substancje chemiczne mogą uszkodzić ekran, bardziej niż myślisz. Mało który domowy środek chemiczny może być stosowany na ekranie Twojego telewizora. Ekrany LED są bardzo delikatne, dlatego należy trzymać chemikalia jak najdalej od nich. Innym materiałem, którego nigdy nie należy używać, jest roztwór detergentu (woda i detergent).

Mydło, proszek do szorowania, a nawet płyn do mycia szyb — wszystkie mogą mieć niszczący wpływ na matrycę. Używanie któregokolwiek z tych materiałów prowadzi do zarysowań ekranu, uszkodzenia powłoki przeciwodblaskowej lub trwałego uszkodzenia ekranu. Takie uszkodzenie może być początkowo niezauważalne, ale z czasem wada powierzchni pogłębi się i zostanie już na stałe.

Unikaj bezpośredniego spryskiwania ekranu wodą. Podczas wycierania ekranu rób to delikatnie.

Czyszczenie ekranu telewizora szmatką.

5. Użyj bawełnianych wacików na rogach i przy krawędziach wyświetlacza

Jeśli nie wyczyścisz krawędzi i rogów ekranu, kurz i brud będą się tam chętnie gromadziły, a po pewnym czasie usunięcie ich będzie trudne. Poza tym wpłynie to na jakość obrazu. Do wyczyszczenia krawędzi i narożników użyj wacików bawełnianych.

Czym czyścić ekran telewizora?

Czym wyczyścić ekran telewizora? Mimo wielu porad dostępnych w Internecie odpowiedź może być zaskakująca: matrycę telewizora czyść wyłącznie przeznaczonymi do tego celu preparatami. Telewizor LCD czy telewizory OLED wymagają szczególnego traktowania ze względu na delikatną powłokę. Czyszczenie telewizora rozpocznij zawsze od przetarcia go suchą szmatką, aby usunąć kurz. Nie używaj żadnych roztworów płynu do mycia naczyń. Nanieś na szmatkę z mikrofibry właściwy płyn przeznaczony do czyszczenia Twojego typu telewizora i delikatnie przetrzyj ekran. Następnie szybko wytrzyj ekran suchą szmatką, w przeciwnym razie roztwór wyschnie na ekranie telewizora, powodując niewyraźny obraz.

Czyszczenie ekranu telewizora — dobre praktyki

  • Czyść ekran telewizora regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Regularne czyszczenie ekranu telewizora zapobiegnie zabrudzeniu ekranu kurzem, pyłem i odciskami palców.
  • Trzymaj w pobliżu telewizora ściereczkę z mikrofibry, aby w razie potrzeby można było szybko zetrzeć kurz czy smugę.
  • Do czyszczenia telewizorów LED, LCD i OLED najlepiej używaj suchej szmatki.
  • Używaj odkurzacza z małą mocą ssania, aby usunąć wszystko, co osadza się na kablach, portach elektrycznych lub otworach wentylacyjnych.

Czyszczenia ekranu telewizora — złe praktyki

  • Spryskiwanie telewizora LED, telewizora OLED oraz innych rodzajów ekranów bezpośrednio jakąkolwiek substancją, nawet jeśli jest to specjalny płyn czyszczący.
  • Czyszczenie ekranów silnymi środkami czyszczącymi. Nowoczesne telewizory są bardzo wrażliwe na agresywne substancje. Unikać należy czystego alkoholu, amoniaku, acetonu i wosku, płynu do mycia szyb, płynu do mycia naczyń, mydła, proszku do szorowania, środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki.
  • Używanie materiałów, które mogą spowodować zarysowanie ekranu telewizora lub naruszenie powłoki przeciwodblaskowej (ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych).
  • Zbyt mocne naciskanie ekranu.
Para oglądająca telewizor.

Czyszczenie ekranu laptopa, czyszczenie ekranu LCD, czyszczenie ekranu dotykowego

Bez względu na to, czy chodzi oczyszczenie ekranu laptopa, czyszczenie ekranu LCD, czy czyszczenie ekranu dotykowego, zastosowanie większego nacisku nie wyczyści uporczywych zabrudzeń z ekranu. Może natomiast spowodować nieodwracalne uszkodzenia — najprawdopodobniej przez zniszczenie pikseli na ekranie.

Stosuj powyższe zalecenia, a Twój telewizor odwdzięczy Ci się długą bezawaryjną pracą.

Categories: Sprzątanie

en_GBEnglish