fbpx

Dezynfekcja rąk — jak robić to prawidłowo?

Published by Patryk on

Dezynfekcja rąk - baner.

Higiena rąk bez względu na to, czy mówimy o ich myciu, czy dezynfekcji innymi środkami, służy zapobieganiu przenoszenia się patogennych mikroorganizmów na inne przedmioty, produkty spożywcze, a na końcu do naszych organizmów. Higieniczna dezynfekcja rąk pozwala zmniejszyć transmisję wirusów, bakterii i grzybów, a co za tym idzie, ogranicza możliwość zarażania się niektórymi chorobami — w tym koronawirusem.

Dlaczego należy myć ręce?

Mycie rąk to jedna z podstawowych czynności, która chroni nas przed zakażeniem różnymi czynnikami chorobotwórczymi. Mając codzienny kontakt z niezliczoną liczną patogenów w postaci, grzybów, wirusów, bakterii nasza podstawową obroną przed zachorowaniem jest właściwa higiena rąk.

Czym właściwie jest prawidłowa higiena rąk? Do tego terminu z pewnością będziemy mogli zaliczyć regularne i dokładne mycie rąk przy zastosowaniu środków myjących, takich jak mydła i żele. Nie bez znaczenia jest też sama technika mycia oraz regularność. Wyrobienie w sobie nawyku mycia rąk po każdorazowym przyjściu do domu lub pracy pozwoli nam zachować zdrowie.

Jak myć ręce — koronawirus

Naukowcy nie mają wątpliwości — mycie rąk jest skuteczną metodą zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów nawet w 90%. Dłońmi dotykamy różnych powierzchni, które wcześniej mogły być w kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Następnie przenosimy te wirusy, dotykając naszej twarzy lub oczu. Aby zapobiec transmisji wirusa, konieczne jest częste mycie rąk.

Kiedy powinniśmy myć ręce? Otóż każdorazowo, kiedy chcemy przygotować posiłek lub coś zjeść. Konieczne jest także mycie po przyjściu do domu z pracy, sklepu czy szkoły oraz po podróży transportem publicznym. Jeżeli opiekujemy się osobą chorą, to przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych, również powinniśmy pamiętać o umyciu rąk. Pamiętajmy także o myciu rąk po rozpakowaniu zakupów, a także po wynoszeniu odpadów do śmietnika.

Dezynfekcja rąk w restauracji.

Poza regularnością ważna jest także sama technika mycia dłoni. Jak to robić poprawnie? Ręce należy namydlić, a następnie szorować wszystkie przestrzenie, zwracając szczególną uwagę na miejsca między palcami. Dokładna higiena rąk pozwoli nam zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii.

Czym jest dezynfekcja?

Mycie rąk nie zawsze jest możliwe. Kiedy jesteśmy w podróży, na spotkaniu lub w pracy, nie zawsze mamy możliwość wyjścia i umycia dłoni po kontakcie z przedmiotami, które mogą być nośnikiem wirusów. Dlatego innym rozwiązaniem lub rozwiązaniem wspomagającym mycie rąk jest dezynfekcja.

Dezynfekcja to inaczej zmniejszenie flory przejściowej skóry dłoni za pomocą specjalnych środków dezynfekujących. Brzmi dość skomplikowanie? Wyjaśnimy tę definicję w nieco prostszy sposób. Flora przejściowa skóry to wszystkie mikroorganizmy, a więc wirusy, grzyby i bakterie, które znajdują się na dłoniach przejściowo, np. po kontakcie dłoni z przedmiotem, który miał na sobie dany patogen.

Działając na skórę środkami dezynfekującymi, zmniejszamy tym samym ilość flory przejściowej, czyli ilość wirusów i bakterii na dłoniach. Co ciekawe do dezynfekcji rąk można zaliczyć zarówno mycie rąk mydłem, jak i preparaty do dezynfekcji mające właściwości odkażające. Ich stosowanie w równym zakresie ogranicza przenoszenie drobnoustrojów.

W jaki sposób można aplikować środki dezynfekujące na skórę? Można, m.in. korzystać z pojemników typu „airless”. Zakres cenowy tego rozwiązania to zaledwie kilka złotych. Airless to inaczej butelka dozująca, która pozwala na pryskanie środka dezynfekującego na dłonie. Inne rozwiązania, to, np.:

  • flip flop — zakres cenowy samego opakowania od ponad 1 zł do 3 zł w zależności od wielkości
  • pompki — zakres cenowy opakowania od 2 zł do 12 zł
  • woreczek — zakres cenowy razem ze środkiem dezynfekującym to kwota od 25 zł do nawet 300 zł, w zależności od pojemności
  • kanister — zakres cenowy ze środkiem dezynfekującym zaczynają się od 100 zł

Środki do dezynfekcji w zależności od zastosowania możemy kupować w większych opakowaniach, a następnie przelewać je do mniejszych. Środki do dezynfekcji mogą być także kupowane w dowolnej kompozycji zapachowej. Pojemność preparatów do dezynfekcji skóry dłoni na bazie alkoholu zaczyna się od 30 ml, ale może być też sprzedawana w kanistrach po kilka litrów.

Kobieta dezynfekuje ręce.

Dezynfekcja powierzchni

Nie tylko mycie rąk pozwala na walkę z wirusami. Równie dobrze sprawdza się dezynfekcja powierzchni. Na samym początku walki z koronawirusem mogliśmy słyszeć o dezynfekcji przystanków, a nawet całych biur. Dziś tego typu działania ograniczają się głównie do dezynfekcji stolików w restauracjach, klamek i barierek oraz wózków sklepowych.

Czy dezynfekcja powierzchni jest skutecznym sposobem walki z wirusami? Naturalnie! Regularne dezynfekowanie telefonu komórkowego, klawiatury i klamek w domu w znaczny sposób ograniczą przenoszenie się groźnych dla naszego życia chorób zakaźnych w postaci wirusów i wszelkich bakterii.

Koronawirus — dezynfekcja rąk i powierzchni

Ostatnie lata w bolesny sposób uwidoczniły nam wszystkim konieczność dbania o higienę rąk oraz dezynfekcję powierzchni. Na istotę prawidłowej dezynfekcji rąk zwróciły uwagę, m.in. takie organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Według ich zaleceń prawidłowa dezynfekcja rąk jest dwuetapowa i składa się z mycia rąk mydłem i ich dezynfekcji środkiem o działaniu odkażającym.

Jeżeli chcesz znaleźć więcej informacji na temat dezynfekcji, wpisz w swoją wyszukiwarkę „koronawirus — dezynfekcja rąk i powierzchni”. Na rządowych stronach znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk oraz powierzchni.

Categories: Higiena

en_GBEnglish