fbpx

Jak wyczyścić buty i psie łapy? Poradnik na czas niepogody

Published by Patryk on

Jak wyczyścić buty - baner.

Spacery to doskonała forma spędzania wolnego czasu dostępna dla każdego. Jednak kiedy pada, warto zadbać o nasze buty, aby błoto, deszcz i sól drogowa ich nie zniszczyły. Sprawdzamy, jak wyczyścić buty wykonane z zamszu, nubuku i skóry oraz podpowiemy, jak wyczyścić łapy psa, po wspólnym spacerze i dlaczego warto to robić nie tylko w czasie niepogody.

Jak czyścić buty z nubuku?

Czyszczenie butów z nubuku nie jest trudne, ale wymaga pewnej precyzji i regularności. Nubuk to miękka wyprawiona skóra, dlatego trzeba się z nią delikatnie obchodzić. Jeżeli chcesz, aby Twoje obuwie wyglądało, jak najdłużej nienagannie, koniecznie zainwestuj w impregnat i pryskaj nim buty przed każdym wyjściem. To zabezpieczy je przed brudem i przede wszystkim przed wodą, której ten rodzaj materiału nie znosi.

Buty z nubuku koniecznie należy regularnie czyścić, po każdym wyjściu. Najlepiej używać do tego suchej szczotki i wyczesywać kurz z powierzchni. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której duże ilości kurzu wchłonął się w głąb nubuku i ich doczyszczenie, będzie stanowić problem.

W przypadku zabrudzeń wystarczy użyć szczotki lub suchych preparatów. Pamiętaj, aby unikać za wszelką cenę wilgoci i wody, bo to może uszkodzić delikatny materiał. Nubuk wyczesuj szczotką z miękkim włosiem, powtarzając ruchy w jednym kierunku. Na wyjątkowo uporczywe zabrudzenia możesz użyć specjalnej gumki do nubuku. Jeżeli nie masz gumki, możesz skorzystać z domowego sposobu i spróbować wyczyścić zabrudzenie skórką od chleba. Dla odświeżenia butów znanym środkiem jest także soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią buty i odczekać 30 min. Po tym czasie dokładnie zbierz sodę i gotowe. Twoje buty ze skóry będą jak nowe.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Buty zamszowe, aby zachować je jak najdłużej w dobrym stanie, wymagają podobnie jak nubuk regularnego impregnowania. Producenci zalecają stosowanie impregnatu raz na tydzień, jednak przy niepogodzie warto zabezpieczać buty przed każdym wyjściem. Jak stosować impregnat? Na oczyszczone wcześniej obuwie należy nanieść impregnat, np. w postaci spreju i poczekać aż się wchłonie. Zamsz źle reaguje na wodę i wilgoć, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj na sucho.

Z kolei, aby wyczyścić buty zamszowe, możesz skorzystać ze szczotki mosiężnej z włosiem do zamszu. Regularne czyszczenie butów zapewni ich dobrą kondycję i zabezpieczy przed powstawaniem plam. Jeżeli wyczerpałeś już dostępne metody czyszczenia butów, a efekt jest nadal niezadowalający, możesz zastosować szampon do skór zamszowych. Szampony do skór to bezpieczne i sprawdzone sposoby na czyszczenie butów wykonanych z zamszu. Opis, jak wyczyścić buty ze skóry szamponem znajdziesz na etykiecie produktu.

Jak wyczyścić buty skórzane.

A jak wyczyścić skórzane buty?

Czyszczenie obuwia wykonanego ze skóry licowej jest niezwykle proste. Przede wszystkim musisz pamiętać, że buty skórzane czyścimy na sucho. Na początku brudne obuwie przetrzyj za pomocą szmatki lub szczotki z miękkim włosiem, aby zebrać kurz i inne zanieczyszczenia. Jeżeli brud jest mokry, poczekaj, aż wyschnie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wyczyścić buty. Nie zapomnij przy tym o wyczyszczeniu podeszwy. Warstwy błota z podeszwy z łatwością usuniesz przy pomocy szczoteczki do zębów.

W kolejnym etapie przetrzyj obuwie wilgotną szmatką. Pamiętaj jednak, aby była wilgotna, a nie mokra. Mimo że skóra licowa lepiej znosi wilgoć, to po zmoczeniu jej musimy odczekać do jej wyschnięcia na kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Czyszcząc buty ze skóry, mało kto wie, że przed nałożeniem pasty do butów, należy usunąć jej poprzednią warstwę. Możesz to tego użyć specjalnego preparatu, który kupisz u szewca. Dlaczego usuwanie starej warstwy pasty do butów jest ważne? Ponieważ pasta, która zalega na powierzchni skóry w połączeniu z kurzem i mikrozanieczyszczeniami, może blokować połyk obuwia.

Ostatnim etapem pielęgnacji obuwia jest nałożenie szczotką z miękkim włosiem pasy do butów. Po odczekaniu kilku minut możemy przejść do polerowania obuwia przy pomocy tej samej szczotki lub miękkiej flanelowej szmatki.

Dlaczego po spacerze warto wyczyścić psie łapy?

Tak samo, jak dla nas ważne jest czyszczenie butów, tak samo dla twojego pupila będzie ważne wyczyszczenie jego łap po spacerze. Dlaczego warto to robić regularnie? Po pierwsze zachowanie higieny będzie wpływać na zdrowie Twojego podopiecznego. Psie łapy po spacerze mogą nosić ślady nie tylko błota i kurzu, ale także i niebezpiecznych dla jego zdrowia drobnoustrojów.

Dlatego po każdym spacerze warto przygotować miskę z wodą i preparatem do mycia i przemyć psie łapy. Do mycia możesz wykorzystać szare mydło lub szampon dla psów. Po pielęgnacji dokładnie wysusz łapy psa, sprawdzając, czy nie ma nich ran. Jeżeli szukasz wygodniejszego sposobu, koniecznie zaopatrz się w chusteczki nawilżone dla psów i kotów Czyste Łapki.

Jak wyczyścić psie łapki?

Psie łapy warto też umyć, aby Twój podopieczny nie wnosił do domu brudu i niebezpiecznych drobnoustrojów. Dbając o jego higienę, dbasz też o zdrowie własnej rodziny.

Categories: Obuwie

en_GBEnglish