fbpx

Jak działa niewidzialna wycieraczka?

Opublikowane przez Patryk w dniu

Niewidzialna wycieraczka - auto.

Deszczowa pogoda znacznie ogranicza widoczność podczas prowadzenia pojazdów. Dodatkowo wycieraczki samochodowe nie zawsze nadążają z usuwaniem wody z szyb przy intensywnych opadach. Do tego dochodzą jeszcze zalane szyby boczne i lusterka. A dobra widoczność to przecież podstawa bezpiecznej jazdy. Na szczęście od niedawna producenci wprowadzili na rynek alternatywę dla tradycyjnych piór, którą jest niewidzialna wycieraczka. Przeczytaj, czym jest i czy warto ją kupić.

Czym jest niewidzialna wycieraczka?

Niewidzialna wycieraczka to produkt stosowany do szyb samochodów. Może występować w postaci sprayu lub chusteczek nawilżonych preparatem. Niewidzialne wycieraczki samochodowe mają działanie hydrofobowe, co oznacza, że tworzą niewidzialną powłokę, dzięki której woda spływa po szybie bez konieczności użycia tradycyjnych wycieraczek.

Działanie hydrofobowe polega na łączeniu mniejszych kropli wody w większe, które z kolei są zdmuchiwane z powierzchni szyby przez powietrze podczas jazdy samochodem. Warto tutaj podkreślić, że produkt będzie skuteczniejszy podczas bardziej dynamicznej jazdy, ponieważ pęd powietrza będzie szybciej zdmuchiwać krople z powłoki hydrofobowej. Niewidzialna wycieraczka może być nieco mniej skuteczna podczas jazdy po mieście przy prędkości około 40 km/h oraz podczas postojów.

Niewidzialna wycieraczka - mokra szyba.

Powłoka hydrofobowa ma jeszcze jedną zaletę. Rozprowadzona na szybach i lusterkach ogranicza osiadanie na nich cząsteczek brudu, dzięki są one o wiele dłużej czyste.

Jak używać niewidzialnej wycieraczki?

Niewidzialna wycieraczka pozwala na zwiększenie widoczność szyby podczas jazdy w deszczu bez używania wycieraczek. Przed aplikacją preparatu konieczne jest dokładne umycie i odtłuszczenie szyb. Dzięki temu powłoka hydrofobowa będzie mogła lepiej wchłonąć się w strukturę szyb i dłużej na nich pozostać. Optymalną temperaturą nakładania specyfiku jest około 15 stopni Celsjusza dlatego, jeżeli na zewnątrz panuje niższa temperatura, to warto przed aplikacją produktu nieco podgrzać szyby samochodowe.

Aby uzyskać oczekiwany efekt, zakupione produkty należy dokładnie rozprowadzić na szybie samochodu. Jeżeli korzystamy z płynu to do rozprowadzenia produktu, należy użyć bawełnianej ściereczki. Chusteczki nie wymagają stosowania dodatkowych akcesoriów. Po nałożeniu preparat powinien schnąć kilka minut, po czym możemy przejść do polerowania szyby miękką ściereczką z mikrofibry. Tak nałożona niewidzialna wycieraczka zastąpi działanie tradycyjnych wycieraczek na dobre kilka tygodni.

Jak długo trwa efekt niewidzialnej wycieraczki?

Produkt nałożony właściwie na szybę działa nawet do kilku miesięcy. Jednak już po mniej więcej miesiącu działanie preparatu na powierzchni szyby ulega osłabieniu, ze względu na ścieranie się warstwy hydrofobowej. Dlatego, aby produkt działał cały czas tak samo skutecznie, należy go nanosić regularnie.

To, jak długo będzie działać niewidzialna wycieraczka, zależeć będzie od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak preparat został naniesiony na szybę samochodu. Jeżeli postępowaliśmy zgodnie z zaleceniami producenta, istnieje duża szansa, że produkt będzie skutecznie rozbijać krople wody, przez długi czas. Dodatkowo trwałość powłoki będzie zależeć także od jakości płynu.

Jak przedłużyć trwałość niewidzialnej wycieraczki?

Trwałość niewidzialnej wycieraczki można także nieco przedłużyć. Wiele oczywiście zależy od aplikacji produktu, o czym pisaliśmy wcześniej. Niemniej istnieją sposoby, aby niewidzialna wycieraczka utrzymywała się nieco dłużej na szybie samochodu. Przede wszystkim warto zrezygnować z agresywnej chemii podczas czyszczenia samochodu. Silne substancje czyszczące mogą bowiem wpływać na szybsze wypłukiwanie się warstwy hydrofobowej z szyby. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do mycia, przeznaczone do szyb samochodowych zabezpieczonych niewidzialną wycieraczką.

Mężczyzna za kierownicą.

W celu zwiększenia trwałości powłoki hydrofobowej warto również zrezygnować z użycia tradycyjnych wycieraczek, kiedy nie wpływa to na bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Ich użycie również wpływa na ścieranie się warstwy zabezpieczającej.

Ile kosztuje niewidzialna wycieraczka?

Ceny niewidzialnej wycieraczki w płynie zaczynają się od około 30 złotych i sięgają do ponad 100 zł. Na rynku dostępne są również chusteczki o takim samym działaniu, które można kupić już od 1 zł za sztukę.

Czy cena produktu są wysokie? Zakładając, że faktycznie ich działanie utrzymuje się do kilku miesięcy, to poniesiony koszt kilkudziesięciu złotych nie wydaje się wysoki. Zwłaszcza że produkt służy zwiększaniu bezpieczeństwa, na czym z pewnością nie warto oszczędzać.

Czy warto kupić niewidzialną wycieraczkę?

Niewidzialna wycieraczka to produkt, który ma na celu zwiększenie widoczności podczas prowadzenia auta w deszczu. Po aplikacji jest niewidoczny i zapobiega osadzaniu się brudu. Jego działanie hydrofobowe skutecznie osusza szybę nawet w przypadku intensywnych opadów, dzięki czemu poprawia bezpieczeństwo na drodze. I nawet jeżeli trwałość niektórych dostępnych preparatów może być dyskusyjna, to zdecydowanie warto zaryzykować i wypróbować na własnej szybie, jak działa niewidzialna wycieraczka.

Kategorie: Auto

pl_PLPolish