fbpx

Czyszczenie lamp samochodowych — jak je wykonać poprawnie w 5 krokach?

Opublikowane przez Patryk w dniu

Czyszczenie lamp samochodowych - baner.

Czy masz wrażenie, że reflektory w Twoim samochodzie świecą coraz gorzej? Być może przyczyną tego jest ich zmatowienie. Na szczęście nie oznacza to, że musisz od razu kupić nowe lampy. W tym artykule doradzimy Ci, w jaki sposób, krok po kroku przeprowadzić renowację reflektorów samochodowych, tak aby wyglądały, jak nowe. A warto o nie dbać, ponieważ lepsza widoczność na drodze sprzyja bezpieczeństwu Twojemu i innych uczestników ruchu drogowego.

Dlaczego lampy matowieją?

Na polskich drogach większość pojazdów ma już fabrycznie wbudowane lampy wykonane z tworzywa sztucznego. Są one dodatkowo zabezpieczane warstwą ochronną, która z czasem pod wpływem wielu czynników, takich jak zmienne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza, czy sól drogowa ulegają powolnej degradacji. W konsekwencji działania wymienionych czynników lampy żółkną i matowieją.

Matowe lub pożółkłe lampy, z pewnością nie wyglądają estetycznie. Jednak w tym przypadku, jest to najmniejszy problem. Matowa powierzchnia reflektorów sprawia, że mniej światła przedostaje się na zewnątrz lamp samochodowych, co znacznie obniża widoczność pojazdu. W nocy lub w dzień podczas deszczu, czy mgły widoczność samochodu jest kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W przypadku lamp samochodowych wykonanych z tworzywa sztucznego samo czyszczenie nie wystarczy, aby pozbyć się zmatowienia. Regeneracja takiego reflektora powinna zakładać polerowanie jego powierzchni. Jak to dokładnie zrobić i czego będziesz potrzebować, opisujemy w dalszej części tego artykułu.

Czego potrzebujesz do czyszczenia reflektorów?

Zacznijmy od listy zakupów. Do wypolerowania powierzchni reflektora samochodowego będziesz potrzebować:

  • rękawic ochronnych
  • środka do odtłuszczania lakieru
  • taśmę ochronną
  • papier ścierny (o gradacji 800, 1200, 1500, 2000, 2500)
  • pastę polerską do reflektorów
  • gąbkę do polerowania
  • środek do zabezpieczenia lampy (np. wosk syntetyczny)

Przed przystąpieniem do czyszczenia reflektorów upewnij się, że za przyczyną ich słabego działania stoi faktycznie matowa powierzchnia. W tym celu możesz sprawdzić, czy żarówki działają prawidłowo oraz, czy wewnętrzna część lamp nie jest uszkodzona. Jeżeli powierzenia lamp jest szklana, zalecamy skonsultować ich stan i sposoby regeneracji z profesjonalnym serwisem.

Czyszczenie reflektorów samochodowych w 5 krokach

Polerowanie lamp nie jest trudnym procesem. Wymaga jednak dobrego przygotowania i przede wszystkim zabezpieczenia powierzchni auta. Jeżeli potrafisz, możesz zdemontować reflektory samochodowe i cały proces regeneracji wykonać poza autem. Z pewnością jest to bezpieczne rozwiązanie, jednak nie każdy użytkownik jest w stanie samodzielnie zdemontować lampy. Dlatego w naszym poradniku założyliśmy czyszczenie reflektorów bez ich demontażu.

Czyszczenie lamp samochodowych - piana.

1. Mycie reflektorów

Przed rozpoczęciem pracy zabezpiecz swoje ubranie przed zabrudzeniem. Zadbaj także o rękawice ochronne, które zabezpieczą Twoje dłonie. Czyszczenie reflektora zacznij od dokładnego umycia auta lub samych reflektorów i powierzchni, która bezpośrednio z nimi sąsiaduje. Do czyszczenia zalecamy użyć środka myjącego z ciepłą wodą lub profesjonalnego szamponu do samochodów. Następnie poczekaj, aż samochód wyschnie.

To jeszcze nie koniec wstępnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie. W tym celu reflektory przetrzyj alkoholem izopropylowym lub zmywaczem silikonowym. Pamiętaj, aby dokładnie odtłuścić każdy reflektor, aby kolejne zabiegi przyniosły, jak najlepszy efekt.

2. Przygotowanie pojazdu do czyszczenia

Po myciu i odtłuszczaniu należy zabezpieczyć każdy reflektor taśma zabezpieczającą. Polerowanie reflektorów papierem ściernym może doprowadzić do uszkodzenia lakieru samochodowego. Dlatego im dokładniej okleisz reflektory, tym lakier będzie bezpieczniejszy. Zatem pamiętaj, że zabezpieczenie powłoki przed rozpoczęciem pracy, powinno znaleźć się na liście Twoich priorytetów. Poza oklejeniem lamp koniecznie zabezpiecz także zderzak, maskę oraz błotnik.

3. Szlifowanie — jaki wybrać rodzaj papieru ściernego?

Jeżeli Twój samochód jest już dobrze zabezpieczony, przejdź do ręcznego szlifowania powierzchni kloszy. Przyda Ci się do tego papier ścierny o różnej gradacji. Zacznij od gruboziarnistego papieru P800, a następnie poleruj klosze coraz drobniejszym papierem. Zakończ szlifowanie papierem P2500, który idealnie wygładzi klosze.

4. Polerowanie reflektorów — co musisz wiedzieć

Jeżeli już udało Ci się dobrze wyszlifować powierzchnię lamp, przejdź do ich polerowania specjalną pastą polerską. Możesz to zrobić ręcznie przy użyciu gąbki lub skorzystać z polerki elektrycznej. Powierzchnię pocieraj gąbką, aż do uzyskania wysokiego połysku. Nadmiar pasty usuń za pomocą czystej i suchej ściereczki wykonanej z mikrofibry.

Uśmiechnięty mężczyzna przy aucie.

5. Nałożenie na lampy samochodowe warstwy ochronnej

Ostatnim etapem Twoich prac regeneracyjnych, powinno być nałożenie warstwy wosku syntetycznego, który zabezpieczy wypolerowane lampy. Warstwa ochronna wydłuży uzyskany efekt, zabezpieczy także reflektor przed zarysowaniem. Polerowanie reflektorów będziesz musiał powtórzyć po roku lub dwóch, w zależności od eksploatacji samochodu oraz ekspozycji lamp na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Kategorie: Auto

pl_PLPolish